Akşam Gazetesi

Milliyet 01/2016

CNNTÜRK 01/2016

Cumhuriyet Gazetesi 10/2014

Cumhuriyet Gazetesi 08/2014

NTV 01/2014

TRT Belgeseli

Atlas Dergisi

Zete Dergisi

Zete Dergisi

İTÜ Radyosu 67 Yasinda

Popüler Tarih Dergisi

Türkiye Spor Gazetesi

Varlık Dergisi

20. Asır

Akşam Gazetesi

Vatan Gazetesi

TRT2 Stüdyo İstanbul Programı

Express Dergisi

İstanbul Kültür Sanat Haritası

Star Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Optimum

Dünya Gazetesi

ITÜ Vakfı Dergisi

AKŞAM GAZETESİ
Haftasonu Notları -- Şevket Rado
Teknik Üniversite Radyosu

     İstanbul Teknik Üniversite radyosunu dinleyenler günden güne çoğalıyor. Geçenlerde yazdığım bir yazı dolayısı ile Teknik Üniversite radyosu garp musikisi (Batı mziği) programlarını hazırlayan F. Pasiner'den bir mektup aldım. İçinde bu genç radyo hakkında dinleyicilerinin de öğrenmek isteyecekleri malumat var. Bir okuyucum bana Teknik Üniversite Radyosu'nun hangi dalga üzerinden alıştığını sormuştu. Bütün okuyucularım için yazıyorum, kısa dalga 42,67 m. 7030 Kc/S.
Bu istasyon her akşam 20,15 den 22'ye kadar olmak üzere haftada 2,5 saat yayın yapar. Programının muhim kısmını garp musikisi örnekleri teşkil eder. Teknik Üniversite radyosunun takati(gc) 500 Wattır. Yakında 1000 Watt'a çıkarılacağı haber veriliyor. Prof. Mustafa Santur ile Doç. Adnan Ataman tarafından yapılmakta olan yeni vericinin tecrübelerine başlanmıştır. Yakında inşa edilecek bir büyük, bir küçük stüdyo ve kontrol odasıyla canlı yayınlar istenilen mükemmeliyete erişecektir. Şimdiye kadar gelen Mektuplardan Teknik Üniversite Radyosu'nun Avustralya, Yeni Zelanda, İsveç, Norveç, İngiltere, Belçika ve Avusturya'dan zaman zaman çok temiz işitildiği öğrenilmiştir. Bu mektuplarda ekseriyetle Teknik Üniversite Radyosu programlarının dünyadaki en mükemmel radyo istasyonlarını aratmayacak tarzda olduğu bildirilmekte imiş ki, bu haksız bir takdir değn eserler elimizde mevcut olsaydı, sizlere çok daha mutenevvi programlar takdim etme zevkini tatmış olacaktık. Bu satırları müzikseverlerin dikkatine arz ediyorum. Teknik Üniversite radyosu teşvik edilmeye layık bir istasyondur.
     Bu genç radyo, garp musikisini daha mükemmel bir şekilde dinleyicilerine vermek istiyor. Fakat ne yazık ki klasik garp musikisi diskoteği pek zengin değildir.
Radyonun Garp musikisi programlarını hazırlayan F. Pasiner diyor ki: "Elimizdeki bütün imkanlarla bunu telafi etmeye çalışıyoruz."

Akşam Gazetesi
10 Şubat 1953
Şevket RADO - Sözün Gelişi Köşesi

Teknik Üniversite Radyosundan Beklediğimiz

Akşam Gazetesi
18 Ocak 1954
Hıfzı TOPUZ - Teknik Üniversite Radyosunun Çalışmaları

Radyonun Daha Geniş Bir İlgi Toplaması İçin Daha Neler Yapılabilir?

Radyonun Daha Geniş Bir İlgi Toplaması İçin Daha Neler Yapılabilir? (Devamı)

Akşam Gazetesi - Canteen Gençlik Eki

ÖĞRENCİNİN SESİ

Radyo İTÜ

Radyo İTÜ (Devamı)